
FINANSE W ZWIĄZKU. CZY DA SIĘ TO ZROBIĆ I Z GŁOWĄ, I Z SERCEM?
Finanse w związku to temat z gatunku tabu. A może nawet – tabu do kwadratu! Przecież chodzi o miłość. I o pieniądze.
Kłótnie o pieniądze to rzeczywistość nawet 76% związków.
Pieniądze są też drugą po zdradzie przyczyną rozpadu związków, zwłaszcza małżeństw.
Czy faktycznie nie da się dogadać lepiej?
Blogi o finansach osobistych proponują przeróżne modele „składkowe” czy procentowych „zrzutek”. Stosuje się też model „trudnej spółki”, np. ja płacę za szkołę i ubrania dzieci, ale ty za wakacje i mieszkanie… Wciąż nawet funkcjonują pary, w których po urodzeniu dziecka żona trwale rezygnuje z pracy ze względu na... koszt niani. Takie małżeństwo może łatwo przejść w toksyczną relację a la pan i niewolnica. Zresztą, czy to dużo gorzej, niż być takim wiecznym rozliczającym się wspólnikiem albo utrudzonym księgowym? W dodatku pary małżeńskie nie znają nawet podstaw prawnych swojego „ustroju małżeńskiego>”.
Na potrzeby młodych stażem – ale nie tylko – par, które o wspólnym życiu myślą serio, odpowiada kurs Natalii Pokrywki: Finanse w związku – z głową i sercem.
Autorka kursu korzysta z obszernej międzynarodowej bibliografii oraz swojego wieloletniego doświadczenia z prowadzenia wspólnego budżetu: najpierw w parze nieformalnej, potem w małżeństwie. Z tego, jak wspólnie z mężem pokonali napotkane po drodze trudności wynikające z nierówności płac, choroby, utraty pracy. Prowadzi uczestniczki i uczestników kursu krok po kroku do zbudowania sensownego, funkcjonalnego domowego budżetu. Takiego, który wzmacnia wspólnotę w związku. A jednocześnie – zapewnia obu osobom w parze zdrową autonomię. Ma to niebagatelny wpływ na postrzeganą atrakcyjność żony lub męża! Model budżetu i kont, którego Natalia Pokrywka naucza w kursie, nazywa nieco żartobliwie Złotą Formułą. Faktycznie wprowadzenie go w życie niemal alchemicznie zmienia dynamikę w parze. A zgodność tego modelu ze stanem prawnym (i edukacja prawna kursantek/ów) to już wisienka na torcie.
W kursie poznać można całą gamę metod i sposobów na trudne rozmowy o finansach. Kurs uczy też zrównoważonej proporcji budżetu z uwzględnieniem trzech kluczowych obszarów życia. Autorska metoda p. Pokrywki, oparta na solidnych podstawach naukowych i mechanizmach psychologicznych, obejmuje również naukę oszczędzania (włącznie z tzw. BHP oszczędzania) i… asertywności konsumenckiej.
Finanse to nie tylko liczby, sumy rozliczenia, ale także nastawienie – tzw. money mindset, czyli podejście do pieniędzy. W kursie okraszonym szczerym i życzliwym humorem można nauczyć się naukowego zrozumienia roli nastawienia i jego dwóch typów, ale też praktycznego przyjmowania innej perspektywy i dostrzegania takich korzyści swojej sytuacji, które inaczej mogłyby przemknąć niezauważone.
Pierwsze absolwentki i absolwenci kursu już wdrażają nowy model finansów w życie. Z zaskoczeniem odkrywają, że partner dotychczas niechętny prowadzeniu „budżetu” w postaci katalogu wydatków w ekselu, do nowego budżetu na bazie Złotej Formuły podchodzi z zaciekawieniem. „Zaangażowanie go w planowanie nowego systemu budżetowania wywołało szczere zainteresowanie z czego ten budżet się właściwie składa. Niespotykane do tej pory” – napisała kursantka. Porady określane są jako proste, a zadziwiająco skuteczne i pozwalające zacząć systematycznie oszczędzać.
Kolejne edycje kursu online Finanse w związku – z głową i sercem planowane są jeszcze w 2022 roku.
KONTAKT:
Natalia Pokrywka
Złota Godzina
www.instagram.com/zlota.godzina
natalia.pokrywka@gmail.com
tel. 692 45 11 46